Viskas apie daugkartines sauskelnes

Dauguma būsimų mamų apie daugkartines sauskelnes turi tokią nuomonę: daugiau vargo nei su vienkartinėmis, daugiau išlaidų, tai nėra itin ekologiška. Be to, daugelį atbaido būtinybė tvarkytis su nešvariomis sauskelnėmis, kai įprastas vienkartines sauskelnes galima tiesiog išmesti.

Tačiau kaip yra iš tikrųjų? Ar minėti įsitikinimai apie daugkartines sauskelnes turi pagrindo. Visų pirma darbo su daugkartinėmis sauskelnėmis turėsite daugiau nei su vienkartinėmis – tai yra suprantama. Jas reikia skalbti, prieš tai išmetus vaikelio „darbą“ į tualetą. Tad jautresnėms mamoms toks vargas su blogais kvapais išties yra lemiantis faktorius renkantis vienkartines sauskelnes vietoje daugkartinių.

Prieš aptariant už ir prieš apie daugkartines sauskelnes, galima pasakyti, kad jos nėra tinkamos visiems – kiekviena jauna šeima renkasi tai, kas jai patogiausia. Tačiau šiuolaikiniai audiniai naudojami daugkartinėse sauskelnėse, smarkiai pagerino jų savybes, ir tai, kas anksčiau buvo laikyta atgyvenusiais vystyklais, šiuo metu laikoma modernia alternatyva vienkartinėms sauskelnėms.

Apie daugkartines sauskelnes: nuo ko pradėti?

Geriausias patarimas patirties su daugkartinėmis sauskelnėmis neturinčiai mamai būtų: išbandykite praktiškai. Galite pasiskolinti iš draugių, galite įsigyti vieną sauskelnę artimiausioje parduotuvėje arba internetu, tačiau nepabandžius nesužinosite visų niuansų apie šias sauskelnes. Galite išbandyti kelis skirtingus sauskelnių tipus: AIO (all in one) – „viskas viename“ sauskelnes, kišeninės sauskelnės (su keičiamu absorbuojančiu sluoksniu), vieno dydžio sauskelnes (kurios tinkamos jūsų vaikeliui nuo gimimo iki pat sauskelnių naudojimo pabaigos). Daugiau apie daugkartinių sauskelnių tipus skaitykite čia.

Kiek daugkartinių sauskelnių užtenka?

Kai jau išsirinkote, kurios sauskelnės Jums tinka labiausiai, galite jų nusipirkti pakankamai. Paprastai rekomenduojama turėti 20-30 vienetų sauskelnių, arba tiek pat keičiamų absorbuojančių įklotų, jeigu naudojate sauskelnes su keičiamais įklotais. Pastaruoju atveju pačių sauskelnių reikės mažiau – užteks ir 10 ar net mažiau. Žinoma, vaikeliui augant, sauskelnių reikės vis mažiau.

Reikėtų apsirūpinti ir tam tikrais papildomais produktais: kaip jau minėta – įklotais, vystykliniu popieriumi, taip pat krepšeliu sauskelnėms ir panaudotoms sauskelnėms laikyti. Pastarieji ypač pravartūs turėti keliaujant.

Daugkartinių sauskelnių skalbimui labai svarbu naudoti priemones, kurios nepažeis sauskelnių: jų sudėtyje neturėtų būti minkštiklių, dėmių valiklių, aliejų.

Daugkartinės ar vienkartinės?

„Daug vargo“ su daugkartinėmis sauskelnėmis

Daugkartinių sauskelnių naudojimas išties reikalauja daugiau darbo: skalbimas, džiovinimas, įklotų keitimas. Tačiau jų ekonominiai ir ekologiški privalumai atstoja šį kiek didesnį vargelį. Be to, nebūtina vaikelio auginimui naudoti išimtinai tik daugkartinių sauskelnių. Daugelis jaunų mamų naudoja vienkartines sauskelnes pirmąsias kelias savaites, vėliau pradeda naudoti ir daugkartines. Galima naudoti vienkartines sauskelnes keliaujant, o daugkartines – namie. Nemaža dalis mamyčių naudoja abiejų tipų sauskelnes iki kol vaikelis išmoksta naudotis puoduku.

Kaina

Daugkartinių sauskelnių ir papildomų reikmenų komplektas gali atsieiti 300-500 eurų, o tai nemaža suma, turint omeny ir taip daugybę su vaikeliu susijusių išlaidų. Tačiau nusipirkus reikiamą kiekį daugkartinių sauskelnių, daugiau išlaidų joms paprastai nereikia. Tuo tarpu vienkartinių sauskelnių reikia žymiai daugiau, ir per visą vaikelio auginimą išlaidos joms gali siekti iki 1500-2000 eurų. Žinoma, tai priklauso nuo to, kaip greitai vaikas išmoksta naudotis puoduku, ir nuo to, kur ir kokias vienkartines sauskelnes perkate. Tačiau akivaizdu, kad daugkartinės sauskelnės, ne tir įvertinus skalbimo išlaidas, yra gerokai pigesnė alternatyva vienkartinėms sauskelnėms.

Daugiau purvino darbo

Vienkartinės sauskelnės leidžia išvengti sąlyčio su vaikelio išmatomis ir jų kvapų – tiesiog išmetate sauskelnes ir viskas. Tuo tarpu su daugkartinėmis sauskelnėmis ne viskas taip paprasta – prieš skalbiant, būtina atsikratyti tuo, ką „pridarė“ vaikas. Todėl labai pravartu naudoti vystyklinį popierių, kurį galima tiesiog išmesti kartu su visa krūvele. Vystyklinis popierius yra pigus, ir gaminamas iš pluošto (pvz., bambukinio), kuris nekenkia Jūsų vaikelio odai.

Ekologija

Vienas vaikas per visą sauskelnių laikotarpį sunaudoja 5000-8000 vienkartinių sauskelnių, kurių svoris siekia apie toną. Įsivaizduokite tokį didžiulį kalną panaudotų sauskelnių! Turint omenyje, kad Lietuvoje gimsta netoli 30 tūkst. vaikų kasmet, panaudotos sauskelnės yra svari išmetamų šiukšlių dalis, todėl jų atsisakymas yra vienas iš svarbių žingsnių mažinant ekologinį pėdsaką. Žinoma, ir daugkartinės sauskelnės nėra visiškai nekaltos aplinkai. Jų dažnas skalbimas naudoją vandenį, elektros energiją, be to skalbimo priemonės gali neigiamai veikti vandens telkinius. Taigi abiejų tipų sauskelnės nėra idealios mus supančiai aplinkai, todėl renkantis reikia atsižvelgti į tai, kas Jums yra priimtiniau.