Daugkartinės sauskelnės – ekologiška ir ekonomiška

Daugkartinės sauskelnės – ekologiška ir ekonomiška alternatyva įprastoms, vienkartinio naudojimo, sauskelnėms. Nors jos vis dar yra gana neįprastos, tokių sauskelnių ekologinė, ekonominė ir sveikatos nauda lyginant su įprastomis sauskelnėmis, sparčiai didina jų paklausą.

Daugkartinės sauskelnės: privalumai

Nors daugkartinės sauskelnės kainuoja žymiai daugiau, ilguoju laikotarpiu išlaidos sieks tik tik nedidelę dalį to, ką išleistumėte naudodami vienkartines sauskelnes. Paskaičiuota, kad per visą vaiko auginimo laikotarpį galite sutaupyti iki 1500-2000 eurų! Žinoma, tai priklauso nuo to, kokias sauskelnes pirksite, ir iš kur (nemaža dalis jaunų šeimų gauna ženkliai pigesnių sauskelnių iš tautiečių Norvegijoje).

Paskaičiuota, kad per pirmus 6 kūdikio gyvenimo mėnesius vidutiniškai sunaudojama virš 1000 vienkartinių sauskelnių! Per visą sauskelnių naudojimo laikotarpį, vienam vaikui gali prireikti net iki 6000 sauskelnių, o tai sudaro net 1 toną šiukšlių. Kadangi Lietuvoje kasmet gimsta beveik 30 tūkstančių vaikų, galima tik įsivaizduoti, koks didžiulis kalnas šiukšlių susidaro dėl vienkartinių panaudotų sauskelnių. Žmonijos pareiga yra sumažinti išmetamų šiukšlių kiekį, tad vienkartinių sauskelnių atsisakymas yra nors ir visumoje nedidelis, tačiau svarbus žingsnis teisinga linkme. Žinoma, ir daugkartinės sauskelnės nėra visiškai nekaltos mūsų aplinkos atžvilgiu. Dažnas jų skalbimas reiškia, kad suvartojama daug vandens, elektros energijos, taip pat naudojami potencialiai aplinkai žalingos skalbimo priemonės. Visgi daugkartinių sauskelnių naudojimas yra ekologiškesnė alternatyva vienkartinėms sauskelnėms.

Kalbant apie ekonominį aspektą, vienkartinės sauskelnės reikalauja daugiau išlaidų iš, kuomet jaunos šeimos biudžetas ir taip įtemptas. Daugkartinio naudojimo organinės sauskelnės gali sutaupyti kelis šimtus ar net daugiau nei tūkstantė eurų per visą laikotarpį, kuomet vaikeliui reikia sauskelnių. Paskaičiuota, kad daugkartinėms sauskelnėms išlaidos siekia iki 10 kartų mažiau nei vienkartinėms.

Svarbiausia, žinoma, yra Jūsų vaikelio sveikata. Kol kas nėra vienareikšmiškų įrodymų apie daugkartinių sauskelnių pranašumą šiuo atžvilgiu. Visuomenėje paplitę tvirtinimai, esą vienkartinės sauskelnės didina vyrų nevaisingumo riziką nėra patvirtintos mokslininkų. Žinoma, šiuolaikinės vienkartinės sauskelnės dar naudojamos palyginti trumpą laikotarpį, tad patikimų atsakymų dar teks palaukti. Viena aišku – sauskelnės iš natūralių audinių yra sveikiau. Tiesa, odos išbėrimų pasitaiko naudojant bet kokias sauskelnes – odai būtų geriausia likti atvirai, tačiau tai, žinoma, nėra patogu. Šiuolaikinės sauskelnės gaminamos naudojant keletą natūralių, ekologiškų audinių, tokių kaip organinė medvilnė, bambukas, kanapių pluoštas.

Organinė medvilnė – sveikam kūdikiui

Tačiau svarbiausias dalykas – jūsų kūdikio sveikata. Organinė medvilnė, esanti daugkartinėse sauskelnėse, užtikrina, kad jūsų vaikelis neturės kontakto su nenatūraliais audiniais. Kūdikių oda labai plona, todėl ji kaip kempinė gali sugerti bet kokias medžiagas iš aplinkos, įskaitant ir žalingas. Štai kodėl audiniai, su kuriais vaikas turi nuolatinį kontaktą, turėtų būti pagaminti tik iš natūralių, nekenksmingų žaliavų. Organinė medvilnė, priešingai nei įprastai kultivuojama medvilnė, auginama nenaudojant dirbtinių chemikalų, tarp jų ir pesticidų. Be to, organinė medvilnė auginama tausojant gamtą, todėl nenuodtabu, kad pastaraisiais metais, augant suvokimui, organinė medvilnė išstumia įprastą.

Jaunosios mamos taip pat turėtų pirmenybę teikti natūralioms medžiagoms, tarp jų ir organinei medvilnei. Kadangi daug laiko praleidžiate su mažyliu, taip padėsite ne tik sau, bet ir jam/jai. Rinkitės natūralaus pluošto drabužius, rankšluostukus, patalynę ir kt.

Daugkartinės sauskelnės: trūkumai

Žinoma, daugkartinės sauskelnės turi ir trūkumų. Jos reikalauja dažno skalbimo, jas keisti nėra taip patogu kaip vienkartines, pats keitimas dažnai ne toks malonus – vienkartines sauskelnes pakanka tiesiog išmesti. Daugkartinių sauskelnių vieneto kaina yra žymiai didesnė nei vienkartinių, tačiau ilguoju laikotarpiu, kaip minėta, bendros išlaidos joms yra keletą kartų mažesnės. Nemaža dalis mamyčių naudoja abiejų tipų sauskelnes: namuose – daugkartines sauskelnes, keliaujant – vienkartines. Taip pat vienkartines naudoja dažniausiai pirmąsias kelias savaites po gimdymo. Kiekviena jauna mama, atsižvelgusi į pliusus ir minusus, pati turi nuspręsti, kas yra patogiau jai ir jos vaikeliui.