Kaip išsirinkti sauskelnes?

Dar prieš gimstant kūdikėliui, tėvelius kankina daugybė klausimų. Vienas iš svarbiausių klausimų yra kokias sauskelnes rinktis: įprastas (vienkartines) ar daugkartines sauskelnes. O gal vystyklus, su kurias užaugo karta, kuriems dabar virš 30 metų? Kiekviena šeima turėtų pasirinkti atsižvelgdama į savo biudžetą, poreikus ir patirtį. Šiame straipsnyje duosime keletą patarimų, kaip išsirinkti sauskelnes.

Kaip išsirinkti sauskelnes?

Bene svarbiausi aspektai renkantis sauskelnes yra kūdikio sveikata, patogumas, kaina, ir poveikis aplinkai.

Sveikata

Jūsų mažylio sveikata yra be abejonės svarbiausias dalykas renkantis sauskelnes. Visų pirma labai svarbu yra keisti sauskelnes ar vystyklus laiku, t.y. neleisti mažyliui ilgą laiką dėvėti nešvarių sauskelnių. Mat ilgesnis kontaktas su išmatomis, šlapimu gali sukelti odos reakcijas. Vienkartinės sauskelnės puikiai praleidžia orą, tuo tarpu daugkartinės ir vystyklai privalo turėti tam tinkamą audinį. Taip pat geriau rinktis natūralių audinių (pvz., organinės medvilnės) turinčius vystyklus ir daugkartines sauskelnes, kurie neturi savo sudėtyje žalingų junginių. Jeigu sauskelnės erzina vaikelio odą, reikėtų rinktis švelnesnes (pvz., kanapių pluošto).

Patogumas

Sauskelnės ar vystyklai turėtų būti patogūs tiek kūdikiui, tiek jums. Šiuolaikinės daugkartinės ir vienkartinės sauskelnės yra labai lengvai ir patogiai pakeičiamos, tad šiuo atveju vystyklai turbūt kelia daugiausiai nepatogumų juos keičiant. Tačiau derėtų atsižvelgti ir į vaikelio norus – jam gali patikti vienos ar kitos sauskelnės, ir kartais sunku paaiškinti priežastį. Be abejonės, tėvams patogiausia naudoti vienkartines sauskelnes – jas net tik paprasta pakeisti, bet ir nereikia skalbti. Tai ypač aktualu, kai mamos nėra šalia. Tačiau patogumo kaina yra daugybė šiukšlių – apie tai daugiau žemiau esančiame skyriuje. Be to, rinkoje yra tokių daugkartinių sauskelnių (vadinamosios viskas viename), kurias pakeisti taip pat paprasta kaip ir vienkartines, tiesiog jų nereikia išmesti.

Kaina

Jaunai šeimai išlaidų tikrai netrūksta, ir sauskelnės sudaro didelę jų dalį. Brangiausias variantas, be abejonės, yra vienkartinės sauskelnės. Jų per visą laikotarpį prireiks daugybės, ir nors vieneto kaina daug mažesnė nei daugkartinių sauskelnių ar vsytyklų, per visą sauskelnių naudojimo laiką išleista suma vienkartinėms sauskelnės bus keliskart didesnė. Skaičiuojama, kad vienkartinės sauskelnės atsieina 1500-2000 eurų daugiau nei duagkartinės sauskelnės. Žinoma, reikia atsižvelgti ir į skalbimą, kur sunaudojamas vanduo ir elektra, tačiau jo kaina palyginti nedidelė. Trumpai tariant, jei norite sutaupyti, rinkitės vystyklus arba daugkartines sauskelnes. Kadangi jauna šeima paprastai priversta kruopščiai planuoti savo biudžetą, kainos faktorius yra itin svarbus, tačiau jis neturėtų tapti viską lemiančiu.

Aplinka

Augant visuomenės ekologiniam sąmoningumui, daugeliui rūpi ir sauskelnių poveikis aplinkai. Vienkartinės sauskelnės susilaukia daug kritikos dėl to, kad panaudotos jos sudaro didžiulį šiukšlių kalną – per visą vaiko auginimo laikotarpį jų susikaupia mižiniškas kiekis! Tačiau ir daugkartinės sauskelnės bei vystyklai nėra tokie jau „nekalti“. Juos reikia dažnai skalbti, tad naudojamas vanduo, elektra, skalbimo priemonės. Vis dėlto vystyklai ir daugkartinės sauskelnės daro mažesnį neigiamą poveikį aplinkai nei vienkartinės sauskelnės. Daugkartinės sauskelnės dažnai perkamos ir naudotos – taip pratęsiamas jų tarnavimas. Ir tai yra visiška priešingybė vienkartinėms suaskelnės, kurios yra tikras išteklių švaistymas.

Tikėkimės dabar žinote šiek tiek daugiau apie tai, kaip išsirinkti sauskelnes. Matyt, geriausia būtų pradžioje išbandyti kelis patinkančius variantus ir išsirinkti patį tinkamiausią. Jeigu per sunku išsirinkti, galite rinktis kompromisą – naudoti abiejų tipų sauskelnes skirtingais atvejais. Namie galite rinktis daugkartines sauskelnes, tuo tarpu išvykų metu galbūt paprasčiau bus su vienkartinėmis sauskelnėmis.