Sauskelnės ir ekologija

Ar vienkartinės sauskelnės ir ekologija iš tiesų nesuderinami dalykai? Galbūt daugelis net nesusimąsto apie tai, kokį poveikį aplinkai daro sauskelnės, tiek vienkartinės, tiek daugkartinės. Šiame straipsnyje apžvelgsime vienkartinių sauskelnių poveikį aplinkai, ir ką mes galime padaryti, kad jį sumažintume.

Trumpai: Vienkartinės sauskelnės atsakingos už milžiniškus šiukšlių kalnus. Jų poveikis naujagimių sveikatai kelia ne mažiau nerimo.

Vienkartinės sauskelnės ir ekologija

Patogumas ar šiukšlės?

Panaudotos vienkartinės sauskelnės virsta milžiniškais kiekiais šiukšlių, ir taip ženkliai prisideda prie šios globalios problemos. Nors jos ir yra laikomos patogiausiomis naudoti, patogumas šiuo atveju kainuoja labai brangiai. Kadangi įprastos vienkartinės sauskelnės nėra perdirbamos, jos tiesiog didina šiukšlių kalnus, o be to, jose esantys cheminiai junginiai iš sąvartynų gali patekti į aplinką, ir per gamtinius ciklus pasklisti po kitus gyvus organizmus, įskaitant ir žmones. Štai kodėl pastaruoju metu vis labiau girdėti raginimai pereiti prie alternatyvų vienkartinėms sauskelnėms.

Vienkartinių sauskelnių problema

Lietuvoje kasmet gimsta apie 27 tūkstančiai vaikų. Vidutiniškai per pirmus metus kūdikiui reikia apie 2 500 vienkartinių sauskelnių. Tai reiškia, kad per metus Lietuvoje kūdikiai iki vienerių metų amžiaus sunaudoja (net jeigu įvertinsime, kad ne visi tėvai naudoja vienkartines sauskelnes) 6,5-7 milijonus sauskelnių! Jeigu dar pridėsime vyresnius vaikus, kuriems taip pat vis dar reikia sauskelnių, šis skaičius taps dar didesnis. Antraisiais savo gyvenimo metais vaikas vidutiniškai sunaudoja kiek mažiau -1 400-1 800 sauskelnių. Sunku patikėti, tačiau vienas vaikas per visą laikotarpį, kuomet jam jų reikia, sunaudoja apie vieną toną vienkartinių sauskelnių.

Sintetinių vienkartinių sauskelnių gamyba pradėta 7-ajame praėjusio amžiaus dešimtmetyje Jungtinėse Valstijose. Šios sauskelnės ypač išpopuliarėjo sekančiame – 8-ajame dešimtmetyje. Didžiulė bėda yra tai, kad vienkartinės sauskelnės paprastai gaminamos iš nesuyrančių ir perdirbimui netinkamų audinių. Tad nenuostabu, kad jos atsiduria sąvartynuose, arba dar blogiau – vandenynuose, kurie ir taip dūsta nuo šiukšlių.

Iš visų trumpo naudojimo prekių, vienkartinės sauskelnės yra antros pagal susidarančių šiukšlių svorį, po drabužių ir avalynės. Turint galvoje, kad jos naudojamos jau daugiau nei pusę amžiaus, šios sauskelnės atsakingos už nemažą dalį šiukšlių pasaulyje.

Vienkartinės sauskelnės gamtoje suyra per šimtus metų. Tai reiškia, kad net ir Jūsų kūdikystėje dėvėtos sauskelnės šiuo metu kažkur guli beveik tokios pačios būklės, kokios buvo išmestos. Džiugi žinia ta, kad pastaruoju metu rinkoje atsiranda greičiau suyrančios vienkartinės sauskelnės. Deja, tos, kurios jau išmestos, niekur nedings.

Cheminiai junginiai vienkartinėse sauskelnėse

Be to, kad jos tampa kalnais šiukšlių, vienkartinės sauskelnės savo sudėtyje turi daugybę aplinkai bei žmogui žalingų cheminių junginių.

Vienkartinių sauskelnių sudėtyje aptinkama TBT (tributiltino), dioksinų, sintetinių dažų ir kvapiklių, natrio poliakrilato, tolueno, ksileno, etilbenzeno, dipenteno, ftalatų, tiap pat plastikų, polimerų. Visi šie junginiai vienaip ar kitaip yra žalingi žmogaus organizmui, aplinkai. Niekas iš mūsų jų nenorėtų savo artimiausioje aplinkoje, ką jau kalbėti apie tiesioginį kontaktą su naujagimiu. Tiesa, dalis šių junginių jau uždrausti sauskelnių gamyboje (ar apskritai).

Renkantis vienkartines sauskelnes, reiktų rinktis tokias, kurios yra hipoalerginės, be ftalatų, be dirbtiniu kvapiųjų medžiagų, be chloro (angl. TCF – totally chlorine-free). Taip pat derėtų rinktis vienkartines sauskelnes be įvairių raštų, spalvų ir pan., kad jų sudėtyje nebūtų sintetinių dažų.

Alternatyvos vienkartinėms sauskelnėms

Laimei, vienkartinėms sauskelnėms esama puikių alternatyvų, kurios nekenkia nei Jūsų vaikeliui, nei aplinkai.

Suyrančios vienkartinės sauskelnės

Rinkoje jau yra pasirodžiusios greitai ir visiškai suyrančios vienkartinės sauskelnės. Jos yra gaminamos iš augalinių produktų, pakeičiant poliakrilą, sintetinius dažus, plastikus ir kitas nenatūralias medžiagas.

Žinoma, tokios sauskelnės kol kas kainuoja gerokai brangiau nei įprastos vienkartinės sauskelnės. Tačiau perkant jas, nebereikia jaudintis ne tik dėl aplinkos, tačiau ir dėl Jūsų vaikelio kontakto su daugybe galimai žalingų cheminių junginių. Reikia tikėtis, kad netolimoje ateityje, išaugus jų paklausai, kainos kris.

Tokios suyrančios sauskelnės paprastai suyra per 2-3 mėnesius, kai tuo tarpu įprastoms vienkartinėms sauskelnėms prireikia 500 ir daugiau metų. Joms gaminti taip pat naudojami vandens pagrindu pagaminti dažai, kurie lengvai suyra.

Daugkartinės sauskelnės

Jeigu suyrančios vienkartinės sauskelnės yra per brangi alternatyva, galite rinktis daugkartines sauskelnes. Dauguma vyresnių nei 30 metų amžiaus lietuvių užaugo su vystyklais, kurie tėra pačios paprasčiausios daugkartinės sauskelnės. Žinoma, šiuo metu yra daugybė žymiai pranašesnių, patogesnių naudoti daugkartinių sauskelnių nei vystyklai.

Šiuolaikinės daugkartinės sauskelnės gaminamos iš natūralių audinių (medvilnės, bambuko ar kanapių pluošto), kurie leidžia kvėpuoti vaikelio odai ir yra nekenksmingi. Taip pat šios sauskelnės turi lipukus ar spaustukus (senieji vystyklai buvo tvirtinami sagtelėmis), tad jas labai paprasta uždėti ir nuimti. Ką jau bekalbėti apie daugkartinių sauskelnių spalvų ir raštų įvairovę.

Žinoma, daugkartines sauskelnes reikia skalbti, ir skalbti pastoviai. Taip naudojamas vanduo, elektra, skalbimo priemonės. Kitaip tariant, ir daugkartinės sauskelnės nėra visiškai nekaltos, kuomet kalbame apie poveikį aplinkai. Kita vertus, vienai vienkartinei sauskelnei pagaminti sunaudojama daugiau nei 30 litrų vandens, tad net ir neskalbiamos jos yra didesnės vandens vartotojos nei daugkartinės sauskelnės!

Daugkartinių sauskelnių naudojimas taip pat yra mažiau išlaidų reikalaujantis pasirinkimas, lyginant su vienkartinėmis sauskelnėmis. Juk pastarosios yra vienas iš daugiausiai kainuojančių pirkinių kiekvienai vaiką auginančiai šeimai. Daugkartinės sauskelnės per visą sauskelnių laikotarpį kainuos per pusę ar net mažiau, lyginant su vienkartinėmis sauskelnėmis. Pridėkime dar tai, kad daugkartinės sauskelnės puikiai tiks ir antram ar trečiam vaikeliui, tad bendros išlaidos sauskelnėms bus keliskart mažesnės!

Pabaigai…

Sauskelnės, kokios jos bebūtų, yra būtinos kiekvienam naujagimiui. Tuo tarpu žala aplinkai tikrai nėra būtina – jos galima išvengti, renkantis suyrančias arba daugkartines sauskelnes. Daugkartinės sauskelnės, kaip minėta, yra ir taupesnė alternatyva.

Šaltiniai:

1. https://www.epa.gov/facts-and-figures-about-materials-waste-and-recycling/nondurable-goods-product-specific-data#DisposableDiapers 

2. https://www.dufferinresearch.com/images/sampledata/documents/Environmental%20Impact%20Report%20-%20Cloth%20vs%20Disposible.pdf