Vienkartinių sauskelnių poveikis sveikatai

Tai, kad vienkartinės sauskelnės yra labai neekologiškos, tikriausiai žino daugelis. Tačiau vienkartinių sauskelnių poveikis sveikatai sulaukia kiek mažiau dėmesio. Jose esantys cheminiai junginiai yra potencialiai žalingi tiek vaikeliui, tiek Jums, ką jau kalbėti apie gamtą. Šiame straipsnyje aptarsime vienkartinių sauskelnių galimą poveikį sveikatai.

Cheminiai junginiai vienkartinėse sauskelnėse

Vienkartinės sauskelnės savo sudėtyje daugybę cheminių junginių, kurie potencialiai žalingi aplinkai ir žmogaus sveikatai. Čia paminėsime keletą.

  • Tributilalavas (TBT) – alavo organinis junginys, turintis biocidinių savybių. Jis naudotas dažuose, kaip jų tarnavimo laiką prailginanti sudedamo dalis, taip pat stiklo taros paviršiams padengti, apsaugoti audinius nuo grybelio ir daugelyje kitų sričių. TBT nesuyra, todėl jis keliauja mitybos grandine, kaupiasi organizmuose. Šie junginiai kenkia vaisingumui, gali pažeisti vaisių, taip pat suaugusiųjų organus. Įkvėpti TBT netgi gali sukelti mirtį.
  • Dioksinai – vieni pačių pavojingiausių organinių junginių. Net labai maži jų kiekiai gali būti mirtini arba sukelti vėžį ar kitus sunkius sveikatos sutrikimus. Dioksinai kaip šalutinis produktas susidaro balinant sauskelnių sudedamąsias dalis.
  • Klijai, sintetiniai dažai, kvapiosios medžiagos – naudojami praktiškai visų vienkartinių sauskelnių gamyboje. Klijai naudojami sauskelnei suformuoti, dažai – įvairiems piešinukams ar indikacinei juostai, parodančiai kada reikia keisti sauskelnę. Sintetinės kvapiosios medžiagos naudojamos nemaloniam nešvarių sauskelnių kvapui maskuoti. Visos šios medžiagos, nors ir skirtingos, turi neigiamą poveikį ne tik vaiko odai, tačiau kenkia ir tėvams (alergija), aplinkai.
  • Natrio poliakrilatas – naudojamas absorbentui (sugeriančiai daliai). Dėl gerų sugeriančių savybių naudotas tamponuose, ir žinoma nemažai atvejų, kuomet moterims sukeldavo toksinio šoko sindromą.
  • Lakieji organiniai junginiai (angl. VOC) – taip vadinami dėl to, kad kambario temperatūroje jie lengvai virsta garais, ir greitai paskrinda aplinkiniame ore. Šiai grupei priklauso daugybė ir visiškai nepavojingų junginių, tačiau kai kurie lakieji organiniai junginiai, tokie kaip toluenas, ksilenas, etilbenzenas, dipentenas ir kt. yra itin pavojingi sveikatai. Jie naudojami dažų, polimerų, klijų gamyboje.
  • Plastikai/polimerai – daugiausia sauskelnių gamyboje naudojami polipropilenas, polietilenas, taip pat poliesteris, poliuretanas, poliolefinas. Šie junginiai sudaro didelę dalį vienkartinių sauskelnių. Jie kartu yra ir didžiausi kaltininkai dėl lėtai yrančių šiukšli, kuriomis patampa išmestos sauskelnės.
  • Ftalatai – dažniausiai naudojami plastikų minkštinimui, tačiau jų yra ir dažų, klijų, kvapiųjų medžiagų sudėtyje. Ftalatai kenksmingi visiems, tačiau kūdikis ar negimęs vaisius ypač jautrūs šiems junginiams.

Nei vienos iš šių medžiagų mes nenorime savo artimiausioje aplikoje, o ką bekalbėti apie tiesioginį sąlytį su kūdikiu. Svarbu pažymėti, kad daugumos tokių žaingų junginių naudojimas yra griežtai reglamentuojamas, ribojamas. Tam, kad vienkartinių sauskelnių poveikis sveikatai būtų mažesnis, perkant patartina rinktis tokias, kurios yra hipoalerginės, be ftalatų, be dirbtiniu kvapiųjų medžiagų, be chloro (angl. TCF – totally chlorine-free). Taip pat derėtų rinktis vienkartines sauskelnes be įvairių raštų, spalvų ir pan., kad jų sudėtyje nebūtų sintetinių dažų.

1. https://www.epa.gov/facts-and-figures-about-materials-waste-and-recycling/nondurable-goods-product-specific-data#DisposableDiapers 

2. https://www.dufferinresearch.com/images/sampledata/documents/Environmental%20Impact%20Report%20-%20Cloth%20vs%20Disposible.pdf